Co je dobré vědět…
Stručné shrnutí událostí z knihy Záhada hlavolamu od J. Foglara – předlohy našeho příběhu
Ještě před tím, než se hoši z klubu Rychlé šípy, kamarádi Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka, poprvé vydali do Stínadel, vydávali svůj vlastní časopis jménem Tam-Tam. Jednou se mezi kluky a holkami rozneslo: „Zase se objevil ježek! Ježek v kleci! Tajemný talisman ze Stínadel!” Sice tehdy byl nakreslený jen křídou na zdi, ale i tak dokázal vzbudit zvědavost chlapců z klubu natolik, že se vydali do Stínadel pátrat po všem, co s hlavolamem ježek v kleci souvisí. „Aspoň budeme mít o čem psát do našeho Tam-Tamu,” řekli si.
Rychlé šípy pochází z Druhé strany, části města, která je od čtvrti Stínadla jasně oddělená Rozdělovací třídou. Kluci ani holky z Druhé strany se do Stínadel příliš nevydávali. Stínadla jsou čtvrť tajemná, stinná, plná průchodů, schůdků, zákoutí a slepých cest, kde se návštěvník velice snadno ztratí. Kromě toho jsou tato místa také nebezpečná, protože stínadelští kluci, kteří si říkají Vontové, nedovolují žádnému vetřelci vniknout na jejich území. Pátrání Rychlých šípů po tajemném ježku v kleci je proto zpestřené pronásledováním, skrýváním se a léčkami, neboť Vontům se rozhodně nelíbí, že někdo z cizí čtvrti prozkoumává jejich vlastní tajemství.
Díky náhodě, ale i velkému úsilí se Rychlé šípy dovídají dosud neznámé skutečnosti o ježku v kleci – hlavolamu s ostnatou hvězdicí uprostřed kovového pouzdra s otvory. Původně patřil Janu Tleskačovi, sirotkovi, který žil a učil se u svého mistra zámečníka. Hoši najdou Tleskačův deník, kde píše, že učinil úžasný objev – vynalezl létací kolo, které umožňuje člověku létat pouze vlastní silou. Bál se však, aby na jeho výsledky nepřišel zámečnický mistr, zvaný Em, a nepřivlastnil si je. Proto všechny nákresy pečlivě skrýval, samotný plán kola nakreslil na velice jemný hedvábný papír a uschoval v hlavolamu, jehož část byla rozšroubovatelná. Tleskačův život však skončil tragicky ve velmi mladém věku. Hlavolam (i s plánem létacího kola) se pak na dlouhou dobu ztratil a na příběh mladého učně se zapomnělo.
Kdo si chce přečíst podrobnou historii organizace Vontů, stínadelských kluků, toho odkážeme hlavně na druhou knihu z trilogie, Stínadla se bouří. Pro nás je zatím důležité, že se ježek v kleci záhadným způsobem našel a byl používán jako odznak Velkého Vonta, vládce Stínadel, jehož rozhodnutí uznávaly všechny stínadelské party. Rychlé šípy se dostávají do víru dění právě v období, kdy probíhají volby a celá Stínadla žijí očekáváním, kdo z kandidátů se stane novým Velkým Vontem. Rychlé šípy pomohou čestnějšímu z obou uchazečů, Otakaru Losnovi, a doufají, že jim po vítězném zvolení hlavolam na chvíli půjčí, jak se s ním domluvili.
Stejně tak má však na ježka v kleci zálusk Tleskačův mistr Em, který stále ještě žije a tuší, že hlavolam skrývá něco úžasného. Tento člověk naruší volby a kvůli jeho nešikovnosti při útěku před rozzlobenými Vonty spadne i s hlavolamem do podzemní stoky. Hlavolam je v kalném bahně navždy ztracen a s ním i plán létacího kola…
…nebo ne? Ne, protože v navazujícím příběhu v knize Stínadla se bouří byl ježek šťastně nalezen a boje o něj vedené Vonty mohly pokračovat. Nyní víte vše, co potřebujete k příběhu hry Stínadla». Více vám prozrazovat nebudeme, ale můžete si sami přečíst, jak všechno dopadlo a jestli se Rychlým šípům nakonec podařilo plán létacího kola získat!